BJJ na obrazkach #3

Kolejna część obrazków z technikami, tym razem warianty z pozycji bocznej:

1. Gdy znajdziemy się w pozycji bocznej, ważne jest aby utrzymać tą pozycję. Należy w tym celu wywrzeć mocną presję barkiem na twarz – szyje przeciwnika. Biodra powinny być jak najniżej wręcz przyklejone do maty, a kolana rozstawione szeroko tak aby jedno kolano było przy głowie drugie przy biodrze. Jeżeli przeciwnik skręca się w naszym kierunku dodatkowo blokujemy jego biodra naszym przedramieniem.

2. Gdy pozycja jest już ustabilizowana, wyciągamy kołnierz lub lapel. Staramy się go dosyć dobrze  ” wybrać „. Im bardziej wybierzemy lapel przeciwnik będzie miał mniejszą możliwość ucieczki a duszenie będzie mocniejsze.

3.Po wybraniu kołnierza podajemy go do 2 ręki, która jest za głową przeciwnika.  Trzymamy kołnierz ściągamy do siebie. Druga  ręka łapie kołnierz na wysokości obojczyka, tak aby przedramie podczas zmiany pozycji na północ-południe przylegalo do szyji. Ważne jest aby usztywnić nadgarstek.

4. Po wykonaniu zmiany pozycji, biodra przyklejamy do maty, kolana roztawiamy szeroko przedramie wciskamy w mate i czekamy aż przeciwnik odklepie.

Jeżeli nie chcemy zmieniać pozycji, po ściągnięciu kołnierza. Podajemy sobie kołnierz do drugiej ręki, nastepnie ręka która była za głową łapie nad chwytem kołnierz przy obojczku i ściągamy łokcie na zewnątrz tak aby przedramię wywieralo nacisk na boczną cześć szyji.  Następnie dociskamy nasze ramię z przedramieniem. Pamiętamy o niskim ułożeniu bioder i szerokim roztawieniu kolan.

Kolejny wariant: przeciwnik jednak znajdzie miejsce i wypchnie nas swoją ręka ( ilustracja lewa ręka lub kończyna górna ). Spychamy konczyne, naszą prawą ręką ku dołowi i przyklejamy się do przeciwnika. Ściągamy złapany kołnierz dociskając jednocześnie klatkę piersiową.

Z wykorzystaniem własnego kołnierza, też możemy poddać naszego przeciwnika.

1.Pamiętając o prawidlowej zachowanej pozycji bocznej, wyciągamy swój lapel.

2. Podajemy kołnierz do lewej ręki przekładamy go za głowę naszego oponenta.

3. Wykonujemy sprawla ( odrzut nóg w tył, zapierając się placami nóg o matę). W tym samym czasie prostujemy nasze lewe ramię. Następnie przemieszczamy sie do pozycji północ-południe

4. Opuszczamy pozycję bioder jeżeli to nie pomoże dokrecamy się jeszcze bardziej tak aby nasza głowa dotknęła maty.

1. Nasza lewa  ręka chwyta kołnierz i nie znacznie go otwiera. (Łapiemy nad chwytem). Lewe kolano wędruje na biodro aby kontrolować pozycję.

2. Prawą reka łapię pod chwytem kołnierz nieco niżej lewej ręki.

3.Przekladamy lewe ramię za głowę. Przedramie kładziemy na szyję przeciwnika, podciągamy go i wpychamy lewe przedramie do dołu.

1. Łapiemy kołnierz podobnie jak byśmy łapali kij. Lewa ręka nad chwytem, prawa pod chwytem.

2. Zmieniamy pozycje na północ-południe tylko staramy się nie wybierać prawego ramienia oponenta.

3. Kładziemy głowę do maty gdzie nie dawno się znajdowaliśmy jednocześnie zacisamy nasze przedramiona po przez przesunięcie łokci na zewnątrz i dusimy przeciwnika.

Share