CO Z TĄ ROSJĄ …

Wojciech Grzelak w swojej książce „Gra z Rosją. Do jednej bramki” pisze „Można ostatecznie oswoić się z Rosją, ale Rosja oswoić się nie da.” i jest to cytat świetnie oddający mentalność mieszkańców tego kraju. Rosjanie to bardzo waleczny i bitny nardów, który owiany jest równie tajemniczą co złą sławą.

Jedno jest pewne w niemalże każdym sporcie reprezentanci Zbornej to czołówka na świecie, w szczególności można to powiedzieć o sportach walki. Poziom judo i zapasów jest jednym z najwyższych na świecie, do tego rdzenne sambo to genialny background pod bjj. Trzeba jasno stwierdzić, że ci, którzy zmieniają te sporty na bjj nie są w nich najlepszymi zawodnikami w kraju, ale daje im to świetne podstawy do przyswajania jiu-jitsu. Jedno jest pewne bjj w Rosji nabrało rozpędu, a głównym prowodyrem jest ACB Jiu-Jitsu, co więcej obserwując obiekty, w których trenują można pokusić się o stwierdzenie, że mało jest takich klubów u nas w kraju.

Mimo, że brakuje tam dużych eventów, a turnieje spod szyldu UAEJJF czy IBJJF są bardzo słabo obsadzone to można obserwować stały wzrost zawodników startujących po całej Europie. W szczególności można obserwować gość z „czaszką” na plecach, są to zawodnicy Team Strela. Podejrzewam, że nikomu to nic nie mówi, ale obserwując zawody wnioski nasuwają się same to jedna z najlepszych akademii w Europie. Do tego bardzo mocny czeczeński Berkut Team czy solidne filie Gracie Barra i RIberio Jiu-Jitsu. Dodatkowo w Rosji niedługo odbędą się Mistrzostwa Świata Grapplingu, na których pojawią się reprezentanci Polski, którzy stocza nie jedną bardzo ciężką batalie z lokalnymi wojownikami. Po raz pierwszy za obsługę zawodów wzięło się FloGrappling i dzięki temu będzie można śledzić wyniki… Poniżej jeden z turniejów grapplingu w Zbornej.