Copa Podio Lightweight Grand Prix to już historia !!!

Leandro_lo_BJJFCopa Podio bez zwątpienia jest to najbardziej prestiżowy turniej Jiu Jitsu na Świecie, jest to bezsprzeczny fakt. Pozostałe turnieje mają swój urok jednak copa podio to jest to, co najbardziej przyciąga szarego entuzjastę i pasjonata tym bardziej fanatyka BJJ. Formuła turnieju jest tym, co elektryzuje i powoduje dużo większe emocje spowodowane rozłożeniem sił w całym turnieju – takim wyrachowanie się popisał Leandro Lo, ale o tym później. Niestety były i minusy – pozasportowe aspekty pieniądza dosięga już brazylijskie jiu jitsu na najwyższym poziomie. Flo Grappling wykupił prawa do transmisji i osoby chcące obejrzeć turniej musiały wykupić prawo do oglądania – plusem tego jest fakt, że jest więcej pieniędzy w naszym sporcie. Lecimy dalej ….

copa-podioCała gala rozpoczęła się od pojedynku młodego perspektywicznego zawodnika GF Team Maxa Gimenis konta Rafael Teofilo z Nova Uniao. Ten pierwszy zdeklasował Teofilo aż 29 do zera. Cała walka kontrolowana i zdominowana przez Maxa. Kolejnym SuperFightem (jednak każdy pojedynek można nazywać super walką) odbył się pomiędzy David Vieira a Robson Gracie w formule No-Gi zakończył się wygrana na punkty 4-0. Przejdźmy do wojny narodów …

copa_podio4Każdy zastanawiał się jak wygląda europejskie Jiu Jitsu przy kolebce tego sportu. Widać jednak progres europy reprezentowanej przez Vikingów i drużyna Alexandre Transa wygrała bitwy, ale nie wojny, przy następnym Copa Podio odbędą kolejne pojedynki drużyn wspomnianego Alexandre oraz żyjącej legendy Braulio Estimy i jego drużyny zwanej Cabras da Peste„. Stan rywalizacji wygląda 2,5 pkt do 0,5 punktu przyjmując remis Tommy Langaker i Rafael Vasconcelos za połowę zdobyczy. Wyniki pozostałych walk narodów poniżej.

copa_podio_2015Przechodzimy do meritum sprawy, czyli pojedynki grupowe, całe zmagania grupowe rozpoczęli Lukas Lepri oraz zawodnik Atosu Davi Ramos, zawodnik Alliance BJJ okazał się lepszy od mistrza ADCC i wygrał na punkty 4-2, do bardziej elektryzujących pojedynków, który odpowiedział na kilka pytań był pojedynek pomiędzy dwoma młodymi czarnymi pasami z 2015 roku, mowa o Dillonie Danisie od samego Marcelo Graci i Edwinie Najmi od nie byle jakie zawodnika, jakim jest Romulo Barral. Jednak okazało się nad widowiskowością wzięła górę konsekwencją i Danis pokonał swojego oponenta z Gracie Barra 7 do 0. Dwukrotny zwycięzca Copa Podio Leandro Lo zaczął od wygranej 6-2 z Davi Ramosem. Ramos miał już dwie walki w plecy, żeby zaistnieć musiał wygrać kolejne dwa swoje pojedynki, udało mu się to jedank w swojej grupie miał LL (Lucas Lepri) i kolejnego LL (Leandro Lo) zakończył na trzeci miejscu. Występ AJ Sousa oraz Felipe Silva pokazał jednak, że trójka pozostałych zawodników z grupy Verde (zielona) są na wyższym poziomie. Wracając do drugiej teoretycznie słabszej grupy Amarelo (żółta) należy wręcz to mus wspomnieć o super występie młodego zawodnika od Ricardo Cavaci — Diego Borges. Kolejno rozprawił się z Luan Carvalho wygrywając na przewagi 2-1, następnym był Danis gdzie na punkty był remis 2-2 o wygranej decydowała 1 przewaga, w ten sam sposób pokonał Najmiego o ostatnia grupową walka zawodnika Zenithu BJJ z Patrick Gaudio w stosunku 2-0. Poniżej wszystkie wyniki pojedynków grupowych według kolejności podczas turnieju. Mamy czwórkę walcząca o zwycięstwo w całym turnieju, czyli Lukas Lepri, leandro Lo, Dillon Danis oraz Diego Borges.

Walki półfinałowe przedstawiały się następująca Lo konta Danis oraz Lepri zmierzył się z Borgesem. W pierwszym pojedynku Leandro pokonał Dillona 2-0, Sam wynik nie odzwierciedla przebiegu pojedynku, gdyż były zawodnik Cicero Costha kontrolował cały pojedynek. Jednak drugi półfinał pojedynek starego wygi z młodym wilkiem okazał się bardzo wyrównanym i zdecydował o walce finale 2 przewagi dla Lucasa Lepri.

Kolejność w turnieju miała wyglądać następująco Diego Boorges wygrał z Dillonem Danisem, jedynak młody zawodnik Alliance z Nowego yorku nabawił się kontuzji (łokieć Danisa poszedł) niestety na jakiś czas nie będziemy mogli oglądać go na macie. Finał był powtórka z walki grupowej, jednak jak wspomnieliśmy mądre rozłożenie sił Leandro Lo dało mu historyczne trzecie już zwycięstwo w Copa Codio.

Cały turniej okazał się historyczny pod kilkoma względami
Leandro Lo po raz trzeci królem
-rekordową ilość trzech europejczyków (red.przypomina pierwszy był Maksymilian Wiśniewski)
-młoda krew Dillon Danis, Edwin Najmi oraz Diego Borges mocno napierają jak długo starym gwiazdom uda się odpierać ataki, chyba już nie długo
-niestety per per view

Wyniki turnieju *

Vikings x Cabras da Peste

Espen Mathiesen x Yan Lucas 4-2
Tommy Langaker x Rafael Vasconcelos – remis
Ida Floisvik x Kessy Paraiba 9-2

diego_borges_zenithPojedynki grupowe

Lucas Lepri x Davi Ramos 4-2
AJ Sousa x Felipe Silva 4-2
Dillon Danis x Edwin Najmi 7-0
Diego Borges x Luan Carvalho 0-0 (2-1 przewagi)
Lucas Lepri x Felipe Silva przez kimura
Leandro Lo x Davi Ramos 6-2
Diego Borges x Dillon Danis 2-2 (1 przewagi)
Patrick Gaudio x Edwin Najmi 2-0
Davi Ramos x Felipe Silva 2-0
Leandro Lo x AJ Sousa 13-0
Diego Borges x Edwin Najmi 2-2 (1 przewagi)
Luan Carvalho x Patrick Gaudio 0-0 (3 przewagi)
Davi Ramos x AJ Sousa 2-0
Lenadro Lo x Lucas Lepri 2-2 (1 przewagi)
Edwin Najmi x Luan Carvalho
Dillon Danis x Patrick Gaudio 2-2 (6-4 przewagi)
Leandro Lo x Felipe Silva 7-0
AJ Sousa x Lucas Lepri 4-2
Diego Borges x Patrick Gaudio 2-0
Dillon Danis x Luan Carvalho 0-0 (2-1 przewagi)

Półfinały

Leandro Lo x Dillon Danis 2-0
Lucas Lepri x Diego Borges 0-0 (2-0 adv)

O 3 miejsce

Diego Borges x Dillon Danis –kontuzja

Finał

Leandro Lo x Lucas Lepri 2-0

*wyniki dzięki – Flo Grappling

One Comment

  1. Faixa azul

    Fajnie napisane i po ludzku oby takich więcej. Kilka literówek ale super się czyta.

shares