DEMIAN MAIA VS BEN ASKREN NA UFC ON ESPN+20

Kolejna gala UFC powstająca we współpracy z telewizją ESPN będzie prawdziwą gratką dla fanów sportów chwytanych. W październiku naprzeciwko siebie staną dwaj do bólu jednowymiarowi zawodnicy kategorii półśredniej – były pretendent do pasa mistrzowskiego w dwóch kategoriach Demian Maia i były mistrz ONE Ben Askren.

Demiana Mai raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, jest to wieloletni czarny pas BJJ pod Fabio Gurgelem, mistrz świata ADCC oraz IBJJF. Na swoim koncie ma 27 wygranych w MMA, z czego 13 przez poddania, miał też najdłuższą serię zwycięstw przez poddania w UFC (5). Znany jest z dążenia do parteru za wszelką cenę, nieważne czy wyląduje z góry czy z dołu – niemal zawsze w tej płaszczyźnie jest w stanie zdominować przeciwnika, niezależnie od pozycji startowej. Przez to często jego walki są nudne, szczególnie gdy przeciwnik jest mocno taktyczny i ostrożny, oraz gdy ma dobre defensywne zapasy, tak było w walce z Tyronem Woodleyem. W ostatnich walkach Maia nie ma najlepszej passy (2-3 w ostatnich pięciu walkach), jednak jest nieco usprawiedliwiony – przegrał z obecnym mistrzem, byłym mistrzem, oraz aktualnym pretendentem (w pewien sposób na własne życzenie, gdy wygrywał pojedynek zmienił sposób prowadzenia walki). Być może również wiek 41 lat powoduje spadek formy.

Rywalem Brazylijczyka będzie Ben Askren. Reprezentował on w zapasach Stany Zjednoczone na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku, walczył w zapasach NCAA w dywizji pierwszej (najlepsza dywizja Narodowego Stowarzyszenia Sportów Akademickich), a w MMA walczył wcześniej dla organizacji ONE Championship i Bellator. Krążą opinie że jest samozwańczym czarnym pasem BJJ, przez co nie mógł startować na zawodach IBJJF. Do ostatniej walki z Jorge Masvidalem cieszył się bilansem walk 19-0, jednak ostatnio przegrał przez nokaut kolanem w zaledwie 5 sekund. Większość walk kończył przed czasem przez TKO lub poddania. Jego styl walki opiera się oczywiście na zapasach, co daje ciekawe połączenie z BJJ Mai – obaj bowiem będą dążyć do parteru, Askren prawdopodobnie będzie chciał obijać z góry, natomiast Maia będzie szukał poddania. Znając jednak umiejętności Brazylijczyka można wnioskować, że Askren nawet będąc z góry będzie poważnie zagrożony, jednak ogromna siła i umiejętności zapaśnicze mogą pozwolić mu kontrolować przeciwnika z góry. Rezultat jest niewiadomą, jednak zapowiada się pokaz grapplingu na najwyższym poziomie.

 

shares