Dlaczego każde dziecko potrzebuje jiu-jitsu? |VIDEO|

RENER GRACIE:

„Wychowywanie dziecka jest bardzo trudne i rodzice nie dopuszczają do siebie myśli, że nękanie to bardzo często zjawisko wśród dzieci i młodzieży. Jeśli nękający wybierze sobie jedną osobę jako cel, nękanie te nie będzie jednorazowe, lecz będzie trwało, tak długo, że będzie im to uchodziło na sucho.”

Rener Gracie opowiada o programie w Gracie Barra, który przeznaczonyjest dla dzieci.

„Jeśli problem jest dobrze zrozumiany, można go rozwiązać. Pierwsze czego uczymy naszych dzieci, to w jaki sposób nękający wybierają swe ofiary. Nękający wybiorą dzieci, które nie potrafią się postawić.  Jedną z korzyści, która zdaje się być zazwyczaj pomijana w środowisku sztuk walk, jest trening werbalny dotyczący asertywności. Poprzez ćwiczenia polęgające na odgrywaniu pewnych ról, dzieci uczą się jak rozmawiać i jak zachowywać się wobec nękającego. Najważniejsze jest, aby patrzeć im prosto w oczy. Niestety, większość dzieci nie potrafi obronić się werbalnie, jeśli nie potrafią obronić się też fizycznie. I to jest miejsce na Jiu-Jitsu.”

„Jiu-Jitsu jest piękne, ponieważ pozwala dzieciom kontrolować ciało nękającego, bez potrzeby wyprowadzania żadnych ciosów.”

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że dzieciaki od samego początku uczą się, że BJJ jest SAMOOOBRONĄ. Nie chcą nikogo bić, aby samemu nie stać się nękającym. Zaczynają rozumieć, że przemoc to nie jest rozwiązanie. Te dzieciaki chcą tylko „neutralizować” zło czynione przez inne dzieciaki.

Chcielibyśmy zobaczyć taki program dla dzieci w Polsce? Z ćwiczeniami werbalnymi i odpowiednią filozofią? A być może, gdzieś w Polsce już odbywają się takie zajęcia? Dajcie nam znać! Chętnie o tym napiszemy :-)

||Mario