FAVELA I EGZEKUTOR ?!?

Brazylijskie ju-jitsu wzbogacone o uderzenia z tzw. liścia. A w roli sędziów widzowie gali. Przed nami pierwszy w Polsce turniej o wyjątkowej formule. Będzie to pierwsza gala sztuk walki w Polsce, w której dopuszczone zostaną uderzenia z otwartej ręki. – Ten cios nie musi być ciężki, ważący, żeby nie wywoływał oszołomienie w głowie, on tylko ma zmobilizować przeciwnika i pokazać mu, że powinien zmienić pozycję, by nie być łatwym celem – wyjaśnia pomysłodawca Czarny Pas Maciej Studziński.

Myśl przewodnia Egzekutora to projekt społeczny, zainicjowany przez pierwszego w Łodzi trenera dla trudnej młodzieży — Macieja Studzińskiego. Inicjatywa zakłada docieranie poprzez sport do dzieci i młodzieży z trudnych środowisk. Wzorem brazylijskich sportowców poprzez aktywizację młodzieży chcemy pomóc jej sięgnąć po nowe wzorce i pokazać alternatywę. Więcej o tym w następnych artykułach. Link do strony Egzekutor Super Fight.

Fawela (port. favela) – dzielnica nędzy w Brazylii. Fawele tworzą się wokół centrów miast. Domy zbudowane są z najtańszych materiałów (często odzyskanych z innych domów i ze śmietnisk: tektury, dykty, blachy, desek itp.). Szacuje się, że żyje w nich około 6% ludności Brazylii[1].

Termin pochodzi od nazwy rośliny rosnącej na wzgórzach wokół Rio de Janeiro, ówczesnej stolicy Brazylii, gdzie w 1890 roku osiedlili się wyzwoleni niewolnicy, ale za pierwszą fawelę przystającą do powyższej definicji uważa się „osadę” założoną w listopadzie 1897 roku przez 20 000 weteranów pozostawionych bez środków do życia. W książce Miasto Boga Paulo Lins opisuje życie młodych chłopców w faweli w Rio de Janeiro. Na podstawie książki powstał także film Miasto Boga. Zródło –WIKIPEDIA