JAKI POSIŁEK PRZED TRENINGIEM BJJ | Ł.CZERWIŃSKI

Zagadnienie wydaje się proste acz może być złożone. Ponadto dochodzi tu indywidualizm – jeden tego nie lubi, drugiemu to będzie szkodzić. Najlepiej wszystko sprawdzić na sobie w praktyce, a każda dieta powinna być indywidualna uwzględniająca aktualne nawyki żywieniowe oraz preferencje smakowe.

Nie chciałbym tutaj komplikować sprawy i wchodzić w kalorykę. Powszechnie uważa się, że liczenie kalorii jest zarezerwowane dla kulturystów. Nic bardziej mylnego, szczególnie w sportach dzielonych na kategorie wagowe. Kaloryka to esencja w zarządzaniu masą ciała.

Podstawowo na posiłek powinny składać się:

 1. Węglowodany – najważniejsze(!), są niezbędne jako paliwo do treningu. Ważne aby były łatwo przyswajalne.
 2. Białko, które pozwoli zachować masę mięśniowa oraz będzie wspierać regenerację mięśni. Ważne jest aby rozłożyć je równomiernie w ciągu dnia, gdyż sugeruje się, że może to wpływać lepiej na utrzymanie beztłuszczowej masy ciała.
 3. Tłuszcze, które są również źródłem energii ale także nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) i smaku.

Istotna kwestia – odpowiedni czas na posiłek. 2-3 godziny przed treningiem to najlepszy możliwy czas na posiłek przed kulankami. Biorąc pod uwagę, że posiłek jest kompletny, jest dużo czasu, aby składniki odżywcze były dostępne dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz – na macie.

Jednak jak to w życiu, nie zawsze jest idealnie, więc nie zawsze da się ułożyć dzień i posiłki pod treningi. W takim przypadku nadal możesz zjeść porządny posiłek przed treningiem. Pamiętaj jednak, że im wcześniej jesz przed treningiem, tym mniejszy i prostszy powinien być posiłek.

Jeśli jesz 45–60 minut przed treningiem, wybierz produkty, które są łatwe do strawienia i zawierają głównie węglowodany i trochę białka. Podczas gdy potrzebujesz paliwa do treningu, nie potrzebujesz zalegania jedzenia w jelitach czy żołądku. Ma to zarówno wpływ na wydajność, jak i na zdrowie jelit, co jest kluczowe. Podczas intensywnych wysiłków ukrwienie jelit zmniejsza się.

Jeśli Twój trening rozpoczyna się w ciągu 2-3 godzin lub więcej

 • Kanapka z chleba pełnoziarnistego, chuda szynka, sałatka, pomidor, ogórek
 • Duszona pierś z kurczaka, ryż z warzywami (pomidor + papryka, fasolka szparagowa)
 • Omlet z jaj, płatków owsianych z dodatkiem twarogu i owocami

Jeśli Twój trening zaczyna się w ciągu 2 godzin

 • Koktajl białkowy na mleku, z bananem i jagodami
 • Pełnoziarniste płatki zbożowe na mleku
 • Płatki owsiane z jogurtem i bananem

Jeśli Twój trening zaczyna się w ciągu godziny lub mniej

 • Chudy jogurt i owoce
 • Baton odżywczy muesli
 • Jakiś owoc, np. banan, pomarańcza lub jabłko

Zapraszamy na forum jakby ktoś miał jakieś pytania związane z żywieniem lub suplementacją.
link do forum: https://www.doradca-dietetyk.com/forum/sporty-walk  
shares