Khabib i Jiu Jitsu

Khabib Nurmagomiedow jeden z najmocniejszych białych pasów w Brazylijskim Jiu jitsu. Dla wielu pewnie jest to duże zaskoczenie. Nie jeden czarny pas miał by z tym chłopakiem problem podczas „kulanki” i prawdopodobnie by odklepał. Nasuwa się tu pytanie dlaczego ktoś mu nie da tego czarnego pasa i po problemie!. Jednak droga awansu jest trochę inna i postaram się ja trochę opisać w tym artykule.

Akademię kierują się wytycznymi IBJJF, w zależności od wieku określa się pobyt na danym pasie:

1. Od 4 do  15 roku życia nie ma minimalnego okresu pobytu na każdym pasie.

2. Od 16 do 17 roku życia,

– biały, niebieski pas brak czasu minimalnego,

– purpura dwa lata i wyrobienie określonej liczby treningów.

3. Od 18 roku życia:

– biały brak czasu minimalnego,

– niebieski dwa lata i wyrobienie określonej liczby treningów,

– purpura od 1 roku do 1,5 z wyrobieniem określonej liczby treningów

– brąz jeden rok z wyrobieniem określonej liczby treningów.

4. Czarny pas, który ukończył 31 lat po 7 latach może otrzymać Czarno-czerwony.

5. Czerwono-biały 10 lat

6. Czerwony – niezdefiniowany

Według IBJJF okresy wymienione w tym temacie są ustalone nie jako minimalne i określają jak długo każdy „student” powinienem pozostać na każdy pasie.

Chcących bardziej się zagłębić w temat ibjjf.com

Po rozmowie z moim trenerem oprócz wytycznych IBJJF brane jest też pod uwagę  zaangażowanie w klubie, pomoc swoim partnerom z maty podczas treningu a czasami nawet poza klubem. Nie wspomnę o systematycznym trenowaniu, może nie codziennym bo nie każdy może sobie na to pozwolić, ale chęci zdobywaniu wiedzy i polepszeniu swoich umiejętności. Reprezentowaniu dobrego imienia klubu na zawodach, innych matach, czy w życiu codziennym.

Nawiązując do zdjęcia na samym początku Khabib przed Jiu jitsu trenował zapasy, judo i sambo gdzie zdobył m.in. dwukrotnie tytuł mistrza świata. Świadczy to jak dobrym musi byś grapllerem a teraz ubiera GI wiąże biały pas i podporządkowuje się zasadom panujących w BJJ! Nic tylko brać z takiej postawy przykład!

Lewar_bjj

shares