Konflikt Andre Galvao i Gordona Ryana

Ostatnio w świecie brazylijskiego jiu-jitsu stało się coś rzadko spotykanego – doszło do konfliktu dwóch zawodników, a obaj podeszli do sprawy mocno emocjonalnie. Choć ich rywalizacja ma wymiar sportowy, to widoczne jest przeniesienie konfliktu również na sferę prywatną.

Andre Galvao to jeden z najlepszych zawodników BJJ na świecie, wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach świata startując w federacjach IBJJF i ADCC. Pod jednym ze zdjęć na swoim Instagramie dodał opis korona jest moja, jestem prawdziwym królem. Gordon Ryan zakwestionował zarówno te słowa, jak i ogólnie rzecz biorąc umiejętności Andre – na swoim koncie napisał Postawię 50 tysięcy z własnych pieniędzy, że pokonam cię na każdych mainstreamowych zasadach no gi. No time/ADCC/EBI/IBJJF. Ty wybierasz. Wszyscy wiemy kto nosi koronę.”

W odpowiedzi na wyzwanie Andre napisał:

„Daj spokój.. jestem wart ponad milion dolarów w tej grze || tak jak powiedziałem w moim ostatnim poście. Twoje czyny mówią głośniej niż twoje słowa. Oto moje czyny: 5X ADCC, 5x IBJJF *** Nie będę marnował czasu żeby wypisywać wszystkie tytuły jakie zdobyłem i co zrobiłem dla sportu”

https://www.instagram.com/p/BsgtsvAn7o7/?

 

Następnie słowa Gordona Ryana:

„Andre Galvao, tak jak powiedziałem. Wiem ile zarabia się na superfightach na ADCC. Mogę dać ci te pieniądze jeśli przyjdziesz ze mną walczyć. Zrobisz to? Dodatkowo dorzucę 100 tysięcy dolarów przeciwko twoim stu tysiącom, zwycięzca bierze wszystko, jeśli chcesz i jesteś tak pewny siebie. Nie zacząłem tego, ale ja to skończę. Albo przez poddanie ciebie, albo patrząc jak odpływasz na emeryturę, cementując siebie jako no-gi GOAT*. Lub po prostu to zignorujesz i walka nigdy się nie odbędzie. Tak czy tak ludzie dowiedzą się do kogo należy korona. I to jest denerwujące, 23 letni.. gringo”

A oto dalsza wymiana zdań między zawodnikami: