Mariusz „Manolo” Linke dla BJJ Fanatics

Manolo_Linke

1. Wiem ze ostatnio jesteś po „naprawie kolana”. Jak zdrowie ?

Tak miałem dwie operacje kolana u dr. Marka Rucińskiego w Poznaniu, ale dzięki Bogu i wspaniałej pracy, jaką wykonał Doktor jestem już na chodzie. Może jeszcze nie w 100%, ale trenować i walczyć mogę, a to jest najważniejsze.

2. Banalne pytanie – Czym dla Ciebie jest Jiu Jitsu ?

Pomijając Rodzinę, bo one jest bezapelacyjnie najważniejsza to jiu jitsu jest dla mnie wszystkim, na czym mi tak naprawdę zależy.

3. Jak zaczynałeś swoja przygodę z sztukami walki ?

W wieku 7 lat mama zapisała mnie na judo do Arkoni Szczecin gdzie moim trenerem został Lech Morus. To w dużej mierze dzięki niemu jestem tym, kim jestem. Chciałbym mu w tym miejscu baaaaardzo podziękować za wszystko, co dla mnie zrobił i pasję, która we mnie zaszczepił. Dla mnie judo i jiu jitsu to ta sama droga.

Macaco4. Jak poznałeś Macaco – mistrza i opiekuna Linke Gold Team?

W Budokanie przeczytałem artykuł o nim, a później w biurze Bad Boy Polska u Artura Jaroty zobaczyłem jego zdjęcie zrobione dla potrzeb tejże firmy i postanowiłem, że polecę do niego do Brazylii. Miałem odłożone pieniądze na meble do kuchni, ale wolałem podróż do Macaco i przez następny rok zamiast stołu miałem w kuchni karton — No ale poznałem Macaco i zostałem jego uczniem a później czarnym pasem
No i w kuchni już mam stół.

5. Jakie masz plany startowe ?

Ja po prostu zamierzam startować najdłużej jak będę mógł. Na tym etapie mojego życia interesują mnie tylko imprezy typu Mistrzostwa Europy, Panamsy, Worldsy. Ja przez prawie 40 lat moich startów (w przyszłym roku we wrześniu okrągła rocznica) nawalczyłem się w tylu różnych zawodach, że w tej chwili jak mam gdzieś jechać to właśnie na te, które wymieniłem.

6. Jak oceniasz rozwój polskie Gold Team’u?

Myślę, że od grudnia 2002 roku, kiedy to zostałem pierwszym przedstawicielem Gold Teamu z Polski nasza drużyna rozwinęła się całkiem nieźle. W tej chwili wydaje mi się z to najliczniejszy Team w Polsce.

7. Jakim masz stosunek do diety ?

Pilnuje się, ale bez przesady. Kiedy trzeba to umiem przycisnąć, ale kiedy mogę to potrafię też zjeść ... I to niekoniecznie ryż z kurczakiem ;-) :-) … Jednak od ponad miesiąca nad moją dietą czuwa firma dietetyczno-kateringowa Body Chief … I dzięki temu chyba pierwszy raz w życiu naprawdę jestem na diecie. :-)  ;-)

8. Wiemy, że jesteś fanem old school BJJ to oznacza, że masz negatywny stosunek do nowinek takich jak worm, de la riva ?

Dla mnie jest tylko jedno jiu jitsu bez podziału na old i modern i jestem jego fanem. Nie mam negatywnej opini w stosunku do żadnej techniki. To, że mi jakąś nie leży nie znaczy, że nie nadaje się ona dla kogoś innego. Jiu jitsu nie ma końca oraz nie ma i nie będzie człowieka, który może powiedzieć, że umie wszystko. Ja jestem za malutki i za mało wiem, aby cokolwiek negować w jiu jitsu.

Manolo_Linke19. Wiadomo, że przykładasz duża uwagę do przygotowania siłowego jak one wygląda ?

W tej chwili mój trening siłowy nazwałbym bardziej treningiem wytrzymałościowo-siłowym. Małe ciężary, duża ilość powtórzeń i krótki czas odpoczynku. Uważam, że aby rozwijać swoje jiu jitsu nie możemy zaniedbań żadnego aspektu pracy nad własnym ciałem (szczególnie w moim wieku hehehe ).

10. Ktory team wg. Ciebie prowadzi: Gold Team czy Berserkerzy?

To takie trochę zaczepne pytanie. Wiadomo, że dla mnie Gold Team … a dla Bagiego Berserkerzy.

11. Są jakieś plany ściągnięcia Macaco ?

Macaco w tym roku będzie w Szczecinie w terminie 17-20 grudzień … No i zjedzie się cały Gold Team z Polski i Europy.

linke_gold_team12. Co myślisz o zmianie barw Klubowych ?

Może pod tym względem jestem starej daty, ale zmiana barw to jak porzucenie rodziny. Można trenować ze wszystkimi, ale barwy na się jedne. Brazylijczycy mają określenie dla tych, którzy odchodzą do innego klubu – CREONTE i nie jest to tam powód do dumy.

13. Jako rodzic ciężko trenować swoje dzieci ? I czy masz większe wymagania co do nich?

Dla mnie trening własnych dzieci nie różni się od treningu innych moich podopiecznych. Wymagam od nich tyle samo co od innych. Nie obciąża ich własnymi marzeniami i ambicjami (bo te sam staram się spełniać). Najważniejsze, aby miały dobra zabawę i kochał to, co robią. A kim będą w przyszłości to będzie tylko ich decyzja ... Ja co najwyżej jako rodzic mogę je tylko pokierować, ale ostateczne decyzje podejmą one. Moje dzieciaki na treningach tak jak inni mówią do mnie trenerze i na razie naprawdę dobrze się bawią trenując (Z czego jestem szczęśliwy, bo jaki rodzic by nie był).

14. Dlaczego tak trudno otrzymać się z samego Jiu Jitsu? Co musi się stać żeby to było możliwe?

Ciężko w Polsce się utrzymać tylko z jiu jitsu dlatego, że ludzie zbyt mało zarabiają. Tak samo ciężko utrzymać się w Polsce z jednej pensji. Jeżeli będziemy zarabiać tyle, co na zachodzie Europy czy w Stanach wtedy trenerzy będą mogli utrzymywać się tylko z bjj . Wiem to bo nie dość ze sam prowadzę seminaria w innych krajach (i wiem ile można zarobić) to jeszcze mam przyjaciół, którzy utrzymują się tylko z jiu jitsu … ale to jak powiedziałem niestety jeszcze nie u nas. Liczę, że to się zmieni i wszyscy Polacy będą mogli żyć godnie za swoją pracę, która wykonują … I nie będą zapieprzać po pracy do pracy.

15. Co znaczy dla Ciebie wsparcie rodziny.

Mam wspaniała Żonę, która nie dość, że jest moim partnerem treningowym na siłowni to wspiera mnie we wszystkich moich zwariowanych pomysłach związanych z jiu jitsu (np. historia z pieniędzmi na meble do kuchni, za które poleciałem do Brazylii), super dzieciaki Mikea i Biankę, którzy podzielają wspólna pasje … bez ich wsparcia byłoby chyba o duuuuużo trudniej, bo fajnie wracać do domu gdzie czekają osoby, którym na sobie zależy.

16. Dziękujemy za poświęcony czas – prosimy o kilka słów dla czytelników BJJ Fanatics i Twoich fanów.

Nie zapominajcie o swoich marzeniach, bo życie jest tylko jedno i warto być szczęśliwym … Jiu jitsu może dać wam takowe uczucie.

17. Podziękowania należą się …Podziękowania dla moich trenerów Lechowi Morusowi i Jorge Macaco Patino za to, że jestem w tym miejscu, w którym jestem i to ciągle w gi, mojej żonie Iwonie i dzieciom Mike’owi i Bance za wsparcie i miłość, Lobo/ Zoo, czyli mojemu młodsze mu bratu za to, że jest i moim zawodnikom że chcą ze mną trenować. Chciałem jeszcze podziękować Rodzicom za wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość … lekko ze mną nie mieli. Kocham Ich prze okrutnie mocno. Heeeeyyyyyyyyy

2 Comments

  1. szczecinbjj

    Fajne pytania i szczere odpowiedzi – tak właśnie wypowiada się najbardziej utytułowany polski zawodnik BJJ. Heyyyyyy
    Johny – może dzięki BJJ Fanatics to się zmieni. Dzięki wielkie – strona jest super !!! Ossss

shares