MMA & BJJ| Karol Bedorf

O byłym mistrzu KSW w ostatnim czasie zrobiło się znów głośno. Po niespodziewanej porażce z Fernando Rodriguesem a następnie kontuzji, Karol Bedorf zniknął na chwilę z medialnego świata MMA. Teraz jednak znów jest na językach za sprawą powrotu do walk i głośnego starcia z Mariuszem Pudzianowskim. Oprócz walk w klatce, Bedorf jest również zawodnikiem BJJ i właśnie to jest jego styl bazowy.

 

Urodził się w 1983 roku w Szczecinie, gdzie jako zawodnik Berserkers Team zaczął trenować brazylijskie jiu-jitsu. Pierwsze ważne osiągnięcia zanotował w 2006 roku, kiedy to został mistrzem Europy IBJJF i wicemistrzem Polski w submission fighting. Europejski sukces powtarzał w kolejnych dwóch latach zostając mistrzem IBJJF w kategorii 100,5kg+. Jednocześnie walczył na zawodach ADCC European Trials zdobywając drugie miejsce w 2007 roku i trzecie w 2009. Występował również na mistrzostwach świata ADCC, jednak bez medalu – przegrał wówczas w ćwierćfinale ze zwycięzcą zawodów Fabricio Werdumem, znanym szerszej publiczności jako mistrz UFC. W kolejnej próbie podbicia świata odpadł w 1/16 finału.

Kariera MMA Bedorfa rozpoczęła się równo ze zwycięstwami na polu BJJ, czyli w 2007 roku. Zadebiutował on na turnieju KSW 8 przeciwko Francisowi Carmontowi pokonując go jednogłośną decyzją. W kolejnej walce tego samego dnia przegrał Alexeiem Oleynikiem przez duszenie w pierwszej rundzie. (obecnie #10 w rankingu UFC).

Do klatki wszedł ponownie 10 miesięcy później, w turnieju organizacji FCM XXL Cage Tournament pokonał dwóch przeciwników, w finale wygrał przez TKO. Kolejną walkę zaledwie miesiąc później na gali PAMMAA wygrywając jednogłośną decyzją.

Następna walka była jednocześnie ostatnią pod banderą innej organizacji niż KSW. W lutym 2009 na gali PF Pro Fight 3 pokonał swojego przeciwnika w pierwszej rundzie, a 7 miesięcy później na KSW 12 wygrał przez kimurę. Po tej walce zniknął na 1,5 roku. Powrócił w marcu 2011 na KSW 15, przegrał wówczas z Rogentem Lloretem, a na zwycięski szlak wszedł z powrotem rok później – zaczynając od zwycięstwa na KSW 18 zaliczył serię ośmiu zwycięstw w latach 2012-2016. W tym czasie zdobył mistrzostwo KSW wagi ciężkiej w walce przeciwko Pawłowi Nastuli. Tytuł ten utracił w 2016 roku na KSW 37, przegrywając przez TKO.

Po tej porażce sytuacja Bedorfa skomplikowała się jeszcze mocniej, podczas przygotowań do walki na gali na Stadionie Narodowym doznał kontuzji nogi, która na długi czas wykluczyła go ze startów. Obecnie powraca po 1,5 roku przerwy, a jego przeciwnikiem będzie Mariusz Pudzianowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *