Nelton Pontes: ,,Polacy mają bardzo dobre JiuJitsu”

Walentynki już niebawem, także wypada w ten dzień pomyśleć o swojej ukochanej osobie. Ale zanim Twoja głowa zajmie się planowaniem święta polecam przeczytanie wywiadu z Manuel António Ambrósio S. T. Pontesem. Bardziej znany jako Nelton Pontes, ale właśnie?! Jak narodził się nickname ,,Nelton”? A właśnie jako skrót od Manuel (Nel) oraz Antonio (Ton) co utworzyło Nelton. Czarny Pas, multimedalista na wszelakich imprezach IBBJF, FPJJB, Copa Podio, UAEJJF…wymieniać można bez końca. W Styczniu odbyło się seminarium, dzięki świetnej organizacji takiej osoby jak Marek Zbróg. Nie zabrakło tam oczywiście BJJ FANATICS aby podrzucić kilka pytań.

Hej Nelton, GerwazBJJ z portalu BJJFanatics, wielkie dzięki za poświęcenie czasu dla Nas. Zadam Ci kilka pytań jakie przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie, ruszamy:

BjjFanatics: Jak zacząłeś swoją przygodę z BJJ?
Nelton: Zacząłem w 2008 i na początku trenowałem MMA oraz JiuJitsu. Moim pierwszym starcie odbyło się w formule MMA. Wygrałem, lecz chciałem bardziej rozwijać moje Jiu-Jitsu. Dlatego skupiłem się na trenowaniu w GI.

BjjFanatics: Jak oceniasz poziom Europejskiego BJJ?
Nelton: Uważam, że to naprawdę wysoki poziom, ponieważ wiele osób przyjeżdża m.in. z Brazylii i innych krajów świata. BJJ w europie jest bardzo silne, trudne i wciąż się rozwija także jest naprawdę dobry poziom!

BjjFanatics: Skupiając się chwilę na Polsce. Czy Polacy prezentują odbiegają od światowego poziomu?
Nelton: O nie! Polacy mają bardzo dobre Jiu-Jitsu. Świetni zawodnicy, jak Adam Wardziński – świetny czarny pas. Posiada najlepszą grę w motylu jaką widział na zawodach – dodał. Ale także brązowe oraz purpurowe pasy także prezentują świetny kunszt. Uważam, że czasami przydałoby się Polskim sportowcom odrobinę wiary w możliwości i przełamywanie słabości.

BjjFanatics: Czy widzisz szansę na to aby BJJ stało się częścią Igrzysk Olimpijskich? Jesteś za czy przeciw?
Nelton: W sumie do końca to nie wiem hmm…wciąż obecne jest Judo. Istnieje szansa, że Jiujitsu stałoby się bardziej skupieniem walki jedynie na punkty niż flow poddań. Nie zapominajmy, że osoby trenujące Judo nie chcą JiuJitsu na Olimpiadzie. Ale jeśli chodzi o mnie? Chciałbym Jiujitsu na Olimpiadzie ;-)

BjjFanatics: Jakie są twoje inne pasje niż trenowanie w Gi?
Nelton: Netflix, Kino, kocham Sushi, brazylijskie BBQ, Popcorn ponieważ nie ma kalorii hehe ogólnie dodatki ponieważ moje życie to Jiujitsu.

Bjjfanatics: Jak Ci się podoba w Polsce? Planujesz skosztować naszej kuchni, czy skupiasz się na tym tym jedzeniu co znasz?
Nelton: Oczywiście! Bardzo chce spróbować Polskiego jedzenia. Chce poznać tradycyjne potrawy jakie są podawane w Polsce.

BjjFanatics: Jaka jest rada od Ciebie dla Białych pasów, które dopiero zaczynają swoją przygodę z BJJ?
Nelton: Zdecydowanie nie oglądajcie zbyt wiele YouTube. Dlatego, że bardzo dużo technik to zwykłe ,,popisówki”. Skupcie się prędzej na oglądaniu walk z zawodów, gdzie zobaczycie sportowców i ich ruchy. Głównie mówię tu o Worldsach, Mistrzostwach Europy. Tam zobaczycie bazę, chwyty oraz koncept walki. Zmieńcie swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i ograniczajcie Picie. Skupcie się na trenowaniu. Ćwiczenie techniki i drillowanie jej jest ważniejsze niż sparring. Pierw nauczcie się kontrolować swoje ciało, a dopiero potem zapanujcie nad kontrolą przeciwnika. To bardzo ważne dla białych pasów. Zacząć od podstawy, ponieważ kiedy masz dobrą podstawę, umiesz kontrolować swoje ciało oraz przeciwnika – bez problemu będziesz miał dobre techniki kończące. Nie da się poddać przeciwnika bez dobrej kontroli w walce.

Super! dzięki jeszcze raz za wyczerpujące wypowiedzi. Mam nadzieje, że wspomniane tradycyjne potrawy będą smakowały. Dzięki też za świetne seminarium i super atmosferę na macie jak i poza nią. Spokojnego powrotu do kraju i mam nadzieje widzimy się w Twojej Akademii. Oss.

shares