Początki BJJ- Helio Gracie część 1

Gracie nie mieli łatwo z rozpowszechnieniem ich sztuki światu. Zabrało im to prawie stulecie, aby ludzie dowiedzieli się czym naprawdę jest Brazylijskie Jiu- Jitsu i jak bardzo jest efektywne. Ta misja wymagała wielu modyfikacji dotychczas znanych form walki, mnóstwa sparingów, lecz przede wszystkim entuzjazmu i wiary w coś większego. W coś, co udowodni światu, że walka to dużo więcej niż tylko ciosy i kopnięcia.

Helio Gracie uczył się Japońskiego  Jiu- Jitsu od swego starszego brata, Carlosa. Natomiast Carlos zdobywał nauki u mistrza Mitsuyo Maeda we wczesnych latach 1900. Niestety Helio był bardzo wątły, żeby nie powiedzieć cherlawy. Gdy był małym chłopcem lekarze zabronili mu uczestnictwa w jakichkolwiek formach intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ nawet wbiegnięcie po schodach powodowało u niego padnięcie z wycieńczenia. Nie wiedzieli co konkretnie mu dolega, lecz jednomyślnie zakazali udziału w forsownych ćwiczeniach.

Gdy Helio uczył się technik Japońskiego Jiu- Jitsu jako dziecko, nie był tak skuteczny jak jego starszy brat. Nie posiadał fizycznych atrybutów, był zdecydowanie słabszy.

W związku z powyższym Helio zaczął modyfikować techniki, redukował ilość wkładanej siły, mocy i eksplozywności niezbędnej do ich działania. Zaczął wcielać więcej sił dźwigni, timingu, wydajności energii, i wreszcie Techniki przez duże „T”. Te zmiany dały narodziny temu co znamy jako Gracie Jiu- Jitsu lub Brazilian Jiu- Jitsu. Heli stał się tak biegły w swej nowej wersji sztuki walki, że prześcignął brata w skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *