Początkujący vs profesjonalista, krav maga vs bjj – o oszustwie i zażenowaniu

Niedawno odbyły się zawody Open Gi/No Gi 2018. Chwilę po zakończeniu, jeden z uczestników opublikował film z chwytliwym tytułem „Krav Maga vs Jiu Jitsu Fighting – BJJ zawody ( FAST VICTORY)”. Jak się okazało zawodnik ten prowadzi szkołę Krav Maga, na stronie której chwali się swoim 16-letnim doświadczeniem a film ten miał zapewne służyć promocji szkoły.

 

Wojciech (nazwiska nie będziemy przytaczać), wygrał swoją kategorię wagową po jednej walce, którą zaprezentował w serwisie YouTube. Nie byłoby to nic niesamowitego, jednak… startował on w kategorii początkujących/białych pasów mimo swojego doświadczenia. Regulamin teoretycznie tego nie zabraniał gdyż nie było w nim mowy o Krav Maga:

„Kategoria białych pasów jest kategorią amatorską i nie mogą w niej startować zawodnicy Judo, Jiu-Jitsu, Zapasów, Sambo posiadający jakiekolwiek doświadczenie w tych sportach.
Zawodnicy posiadający brązowe i czarne pasy w dyscyplinach chwytanych (Judo, Jiu-Jitsu, Sambo, Zapasy) muszą startować w kategorii co najmniej purpurowych pasów. Zawodnicy posiadający stopnie poniżej brązowego pasa startują w kategorii niebieskich pasów.”

Jednak z drugiej strony Krav Maga zawiera w sobie elementy wszystkich sportów, w których staż jest brany pod uwagę przy dobieraniu kategorii zaawansowania:

Krav maga – system walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z boksu, jiu jitsu, judo, muay thai, zapasów i innych sztuk walki. [wikpedia]

Można przejść obok tego obojętnie – zapisał się na zawody, zawalczył i ma swoją osobistą satysfakcję. Sytuację zmienia jednak publikacja filmiku, nadanie takiego tytułu oraz chełpienie się zwycięstwem gdzie tylko można. Jest to oczywiście oszustwo, można to porównać do przyjścia na taką kategorię profesjonalnego zawodnika MMA (w którym tak jak w Krav Madze są zarówno uderzenia jak i chwyty i wymieszanie różnych dyscyplin). Kolejnym odczuciem jest zwykły wstyd. Promowanie skuteczności swojej szkoły przez pokonywanie osób z czteromiesięcznym stażem (bo tyle miał przeciwnik), samemu trenując 16 lat nie brzmi poważnie, jednak Wojciechowi to nie przeszkadzało. Kwestie sportowej ambicji i klasy zostawiamy sumieniu Wojciecha.

Komentarz pokonanego przeciwnika:

„Witam, jestem tym pokonanym zawodnikiem. Na wstępie pragnę pogratulować mojemu przeciwnikowi zwycięstwa. Do walki podchodziłem wiedząc że mój przeciwnik ma czarny pas w kraw maga , czyli na pewno kilka, kilkanaście lat treningów za sobą. Ja BJJ trenuje od 4 miesięcy , jednak po rozmowach z moimi kolegami postanowiłem stawić czoła czekającemu mnie wyzwaniu jaki jest walka w białych pasach z czarnym pasem kraw maga. Jak do tego podchodzę, przeciwnik wykorzystał dziury w regulaminie żeby teraz się chwalić nad przewaga tej sztuki walki nad inną. Smutne….

Oczywiście można też zarzucić, że pisząc to jako zawodnik BJJ, nie mogę przeboleć że zawodnik Krav Maga wygrał (jakkolwiek absurdalnie w tej sytuacji by to nie brzmiało). Ten wpis ma jednak na celu zmuszenie do refleksji, głównie organizatorów. Warto by było precyzować regulamin aby uniknąć podobnych sytuacji. Oszustów jak widać nie brakuje, a liczenie na uczciwość startujących osób nie zawsze ma rację bytu.

Sam trener Wojciech powinien się zastanowić nad tym startem, jak i przyszłymi – jego ostatnie osiągnięcie nie jest powodem do dumy lecz raczej obrazem budzącym niechęć i zażenowanie wśród świadomych osób. Z drugiej strony osoby „z zewnątrz” oglądające jego filmik będą zachwycone skutecznością treningu i niestety prawdopodobne jest że chęć rozgłosu i „marketing” szkoły sportów walki weźmie górę nad ambicjami sportowymi i uczciwym podejściem do innych startujących.

 

Share

7 Comments

 1. MalaMi Reply

  Prawda jest taka że gdyby Wojtek sklepał jakiegoś waszego Grand Mastera też byście szukali dziury w całym. Że obraza majestatu, że krav maga to nie sport, że Grand Master mial nierozchodzone buty…..

  1. N. Reply

   @MalaMi Twój Wojtek nie startował w innej dywizji niż białe pasy bo jest zwykłym cwaniakiem i cykorem a sklepać to może k..pe z majtów przed startem w wyższych pasach….

  2. Adam Reply

   Gdyby wojtek mial jaja, to by sie na zawodach przyznal do swojego doswiadczenia i wystartowal w purpurach, gdzie do „grand masterow” jest nadal daleko, ale jednak poziom jest wysoki. Watpie, zeby ktokolwiek wtedy mial pretensje gdyby sie chwalil filmem ze zwyciestwem…pytanie brzmi: czy wtedy to zwyciestwo by mialo miejsce? Nie dowiemy sie, wielki trener wojtek woli chwalic sie pokonaniem bialego paska z 4 miesiacami stazu.

 2. Anow Reply

  „Jednak z drugiej strony Krav Maga zawiera w sobie elementy wszystkich sportów, w których staż jest brany pod uwagę przy dobieraniu kategorii zaawansowania”
  W MMA też, ale dopiero Ci co stoczyli zawodowe walki powinni startować od pasa niebieskiego.

 3. Sarna Reply

  No to się teraz możecie nawzajem poklepac po plecach. Wystawiacie artykuł z jeszcze bardziej kontrowersyjnym tytułem niż sam film w grupie fanatyków bjj . Jesteście tak samo wiarygodni jak ten tytuł, czyli wcale. W nowoczesnym świecie już od dawna przestaje się krytykować konkurencję tylko wskazuję się zalety swojej marki tudzież sztuki walki, macie tu sporo jeszcze do nadrobienia.

  Tym całym hejtem niedość, że strzelacie sobie w kolano promując w ekspresowym tempie sztukę walki krav maga i szkołę Wataha Krav-Maga to na dodatek stawiecie się w bardzo złym świetle jako ta agresywna strona. Tak naprawdę to jestescie przerazeni faktem żeby to czasami ktoś sobie nie pomyślał, że Krav Maga jest lepsza albo skuteczniejsza od BJJ. Ludzie w ostateczności i tak wybiorą co im będzie pasowało, a napewno nie będą się kierować jakimś hejtem.

  Co do samego filmu to oglądałem go wiele razy, i najzabawniejsze jest to, że tą całą historię nierównej walki i rzekomo kontrowersyjnego tytułu dorobił sobie światek BJJ. Bo gdyby nikt nie zaczął pisać tych poeamatow i hejtowac to nikt o tym filmie by nie usłyszał. A tak mega obiektywnie, z pełnym szacunkiem do Was i BJJ, Wasz hejt jest epicko żałosny!!!!

 4. Mateusz Reply

  Toż ten Pan Wojciech to zawsze byl pozer i manipulant , wystarczy zapytać ludzi z jego przeszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *