Podsumowanie Rankingu BJJF 2016

Jak zapewne wiecie, wraz z zakończeniem 2016 roku zamykamy pierwszy ranking BJJ na naszej stronie. Różnie bywało, czasem wkradały się małe błędy (zarówno z naszej strony jak i organizatorów), czasem było opóźnienie, w tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, dzięki którym błędy zostały usunięte i naprawione. Z naszej strony zawsze staraliśmy się prowadzić ranking rzetelnie i zgodnie z założonymi zasadami, ale pomyłki i nam czasem się zdarzają. Z błędów pierwszej edycji wyciągniemy wnioski, aby Ranking BJJF 2017 był jeszcze dokładniejszy.

Pragniemy pogratulować wszystkim zawodnikom sklasyfikowanym w naszym rankingu, gdyż każdy z Was miał wpływ na to, w którą stronę poszło w tym roku polskie Jiu-Jitsu. Rywalizacja na zawodach pozytywnie wpływa na zdobywanie doświadczenia turniejowego i rozwój każdego z zawodników oraz ma nieprzeceniony wpływ na rozwój całej społeczności BJJ w Polsce. OBRIGADO!

Zwycięzcy kategorii zostaną nagrodzeni okolicznościową statuetką, której wręczenie nastąpi podczas Mistrzostw Polski No Gi 2017 w Luboniu. Dodatkowo zwycięzcy wszystkich 4 kategorii wezmą udział w plebiscycie na najlepszego polskiego zawodnika/zawodniczki 2016, którego zwycięzca/zwyciężczyni otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 500 PLN. Głosy możecie oddawać na naszej stronie, w specjalnie przygotowanej ankiecie – która znajduje się z prawej strony nad archiwum (głos można oddać tylko raz). Głosowanie potrwa do końca lutego 2017 roku.

Kobiety Elita …..

Podsumowanie rankingu zaczniemy od dywizji kobiet, która z roku na rok się powiększa- co oczywiści nas niezmiernie cieszy !! W kategorii płci pięknej sklasyfikowaliśmy łącznie 14 zawodniczek w tym 2 Czarne Pasy – Karolina Zawodnik oraz Alicja Rybak. W kategorii Kobiety Elita zwyciężczynią okazała się aktywna i niezawodna Zofia Szawernowska z Berserker’s Team Warszawa, która zgromadziła 154 pkt. Tuż za jej plecami uplasowała się zwyciężczyni Absoluto na Mistrzostwach Polski 2016, czyli Marta Konstancja Szarecka z warszawskiej Copacabany. Na ostatnim stopniu podium uplasowała się zawodnicza Gracie Barra – Anna Łach. Niemniej jednak gratulacje należą się wszystkim uczestniczkom zawodów, my ze swojej strony liczymy, że w nowym roku na starty w zawodach zdecyduje się jeszcze więcej Pań i życie stanie się piękniejsze:)

 1. Zofia Szawernowska (Berserker’s Team) 154 pkt.
 2. Marta Konstancja Szarecka (Copacabana Team) 103 pkt.
 3. Anna Łach (Gracie Barra Team) 76 pkt.

Czarne Pasy …..

Kolejną kategorią do podsumowania jest kategoria mistrzowska, czyli Faixa Preta. Jak wszyscy wiemy z frekwencją w tej kategorii na zawodach jest różnie, ale również w tej kategorii widoczna jest znaczna poprawa i coraz więcej osób ze stopniem mistrzowskim decyduje się na starty na zawodach. W kategorii sklasyfikowaliśmy 57 czarnych pasów, wśród których znalazły się nazwiska takie jak Bagiński, Linke, Turek, Polok, Wiśniewski, Umiński czy Loska, czyli marki znane zarówno w Europie jak i na Świecie. Cieszy postawa świeżych pasów, którzy godnie weszli w mistrzowską kategorię. Podsumowując ranking 2016 – Najlepszym zawodnikiem został dobrze znany Kamil Umiński (Berserker’s Team Warszawa/S4 Team Warszawa) zdobywając 196 pkt. Na drugim miejscu znalazł się jeden z prekursorów BJJ w Polsce – wiecznie młody i aktywny sportowo Mariusz Linke (Linke Gold Team), który zgromadził 164 pkt. Na miejscu trzecim….. Adam Wardziński (Alan Finfou BJJ), co można traktować jako sporą niespodziankę, gdyż stopień mistrzowski uzyskał zaledwie w październiku – jednak w tym krótkim okresie wygrał co tylko mógł w tym Absoluto na Mistrzostwach Polski 2016 i rzutem na taśmę wyprzedził o 4 pkt. Piotra Bagińskiego. Adam jest zdecydowanie najaktywniejszym (i najskuteczniejszym) polskim zawodnikiem, zarówno na na arenie krajowej jak i zagranicznej) – to nie koniec sukcesów Adama w tegorocznym rankingu BJJF :)

 1. Kamil Umiński (Berserker’s Team)
 2. Mariusz Linke (Linke Gold Team)
 3. Adam Wardziński (Alan Finfou BJJ)
 4. Piotr Bagiński (Berserker’s Team)

Brązowe Pasy ….

W kategorii brązowych pasów sklasyfikowaliśmy 138 zawodników z całego kraju. W takcie sezonu część brązowych pasów została promowana na czarny pas w związku z czym zostali oni sklasyfikowani w obydwu kategoriach rankingu. W kategorii brązowych pasów najlepszy okazał się nie kto inny jak Adam Wardziński. Mistrz Europy 2016 z Lizbony zdobył prowadzenia już po pierwszych zawodach i od tamtej pory sukcesywnie powiększał swoją przewagę nad resztą zawodników, ostatecznie dominując całą kategorię. Na drugim miejscu uplasował się zawodnik Linke Gold Team – Sławomir Zakrzewski. Wysokie miejsce zawodnika Złotego Zespołu związane jest głównie z zagranicznymi sukcesami – przed wszystkim podczas Mistrzostw Europy 2016 w Lizbonie, gdzie zdobył złoty medal. Na trzecim miejscu znalazł się zawodnik oraz główny trener Exilodios Koszalin – Dominik Małkowski, który dzięki udanemu występowi na Winter Open, czyli na ostatnim turniej rozgrywanym w 2016 roku, wyprzedził Pawła Ziemkiewicza z Academii Gorila.

 1. Adam Wardziński (Alan Finfou BJJ) 434pkt.
 2. Sławomir Zakrzewski (Linke Gold Team) 171 pkt.
 3. Dominik Małkowski (Exilados Koszalin) 112 pkt.
 4. Paweł Ziemkiewicz (Academia Gorila) 102pkt.

Purpurowe Pasy …….

W zdecydowanie najliczniejszej kategorii, w której sklasyfikowaliśmy aż 217 zawodników, najlepszy okazał się Maciej Surma z Gracie Barra. Zawodnik ze Śląska zdominował ranking od samego początku, mocno zaczynając sezon od Mistrzostwa Europy w Lizbonie. W kolejnych miesiącach, kolejne sukcesy,w tym Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Europy No Gi oraz zwycięstwo w Trilsach do World Pro 2017, sprawiły że Maciej spokojnie z duża przewagą zamyka Ranking purpurowych pasów 2016. Swoją postawą na pewno potwierdził słuszność nominacji na brązowy pas w Legionowie podczas Mistrzostw Polski. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się przedstawiciel młodego pokolenia w polskim BJJ, zawodnik warszawskiej Copacabany – Adrian Krzesiak. Swoje wysokie miejsce zawodnik zawdzięcza udanym występom w trialsach do World Pro 2017, gdzie podobnie jak zwycięzca rankingu zapewnił sobie bilety na finały w Abu Dhabi. Zawodnik z Copy zwyciężył również podczas Mistrzostw Polski w Legionowie. Na najniższym stopniu podium znalazł Paweł Kozłowski, który mieszka i trenuje w Austrii, gdzie prowadzi swoją Akademię Alpha Jiu Jitsu. Swoją dobrą pozycję w rankingu zdobył dzięki udanym występom na zagranicznych zawodach m.in podczas Rome Open oraz Berlin Open. Na czwartym miejscu w rankingu purpur znalazł się Jakub Zajkowski, Mistrz Europy 2016.

 1. Maciej Surma (Gracie Barra) 331 pkt.
 2. Adrian Krzesiak (Copacabana Team) 196 pkt.
 3. Paweł Kozłowski (Alpha Jiu-jitsu) 191 pkt.
 4. Jakub Zajkowski (Copacabana Team) 177 pkt.
shares