Suplementacja w BJJ: Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Popularne w ostatnim czasie stały się substancje zwane adaptogenami. Jedną z definicji tych środków stworzył rosyjski uczony: „lek ziołowy wspomagający odporność organizmu na stres i przeżycia traumatyczne, stosowany w stanach wyczerpania, niepokoju”. W odniesieniu do brazylijskiego jiu-jitsu adaptogeny mogą wspierać regenerację, poprawiać skupienie i koncentrację, a także zmniejszać stres. Są to więc substancje którymi warto się zainteresować. Jedną z nich jest różeniec.  górski – roślina z rodziny gruboszowatych.

Spadek zmęczenia

Badania wskazują, że różeniec silnie wpływa na spadek odczuwanego zmęczenia – odnosi się to zarówno do zmęczenia fizycznego, które wpływa na stan psychiczny, jak i zmęczenia pochodzenia psychicznego (czyli na przykład efekt znużenia u osób nieaktywnych fizycznie, często odczuwany nawet na początku dnia). U osób badanych zanotowano najsilniejszy spadek zmęczenia w czasie gdy podawano im niskie dawki przez długi czas lub wysokie dawki w krótkim czasie („ostre ładowanie”).

Poprawa funkcji poznawczych i samopoczucia

Częściowo jest to związane ze spadkiem zmęczenia, jednak faktem jest że różeniec może poprawiać funkcje kognitywne (na przykład uwaga, perceprcja, pamięć). W badaniach oprócz testów neuropsychologicznych sprawdzano również subiektywne samopoczucie, gdzie część badanych wskazywała na poprawę.

Zmniejszenie rozpadu mięśni

W niektórych badaniach sprawdzano wpływ różeńca na zmęczenie razem z rozpadem mięśni. Markerem (wskaźnikiem) stopnia rozpadu tkanki mięśniowej może być kinaza keratynowa, której stężenie bada się we krwi. Im większa jej ilość tym potencjalnie silniejszy rozpad mięśni. W grupach badanych zanotowano mniejsze stężenie kinazy kreatynowej we krwi wśród osób przyjmujących różeniec górski.

Depresja

Jednym z możliwych odczuć podczas suplementacji różeńcem jest odczuwanie „przeciwieństwa depresji”. W badaniach zanotowano spadek objawów towarzyszących depresji – w grupie której podawano suplement objawy zmniejszyły się o połowę.

Ponadto istnieje wiele mniej istotnych badań, lub przeprowadzonych na mniejszych grupach ludzi, w których stwierdzono wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych, zwiększenie szybkości myślenia czy poprawę wydolności podczas wysiłku. Różeniec jest jednym z tych suplementów, które z pewnością warto przetestować, szczególnie w połączeniu z innymi adaptogenami lub substancjami działającymi korzystnie na wydolność – powinno to dać odczuwalne efekty.

Różeniec górski znajduje się w jednym z suplementów firmy Solve Labs – Shroom Force. Dodatkowo w składzie występuje Cordyceps – grzyb poprawiający wydolność, o którym pisaliśmy tutaj.

Wpisując kod „bjj10” w sklepie Solve Labs otrzymasz 10% rabatu na wszystkie produkty.

shares