Suplementacja: zwiększenie koncentracji w czasie walki

Wiadomo powszechnie, że najważniejszym elementem całej gry BJJ jest wyszkolenie techniczne i fizyczne – jest to podstawa, która umożliwia wygrywanie walk. Są jednak inne elementy, które wpływają na dyspozycję zawodników, zalicza się do nich na przykład kreatywność i koncentracja. Bez odpowiedniego skupienia, możliwości nawet najlepiej wyszkolonego zawodnika są ograniczone – bez myślenia nawet największa siła w niczym nie pomoże, o czym mówił nawet Mamed Khalidov po swojej ostatniej walce w MMA. Przedstawiamy kilka ciekawych produktów, które mogą wspomóc koncentrację podczas walk, a co za tym idzie zwiększą szansę na zwycięstwo, a ich odpowiednie stosowanie powinno sprawić że nauka i zapamiętywanie technik na treningu przyjdzie łatwiej.

Zielona herbata (L-teanina)

L-teanina jest aminokwasem znajdującym się w zielonej herbacie. Można ją dostarczać poprzez picie zaparzonych liści lub w bardziej efektywnej i skoncentrowanej formie w postaci ekstraktu, najczęściej w tabletkach. Zauważalnym działaniem jest wprowadzenie stanu „ogólnego rozluźnienia” w odniesieniu do układu nerwowego, który oceniano w badaniach za pomocą badań neuronowych i ankiet opisowych. Drugim odczuwalnym „gołym okiem” efektem jest spadek zmęczenia. Szczególnie zauważalne jest to w połączeniu z kofeiną, substancje te działają synergicznie, natomiast bez udziału kofeiny zauważa się również poprawę jakości snu. Kolejnym ważnym dla zawodnika BJJ działaniem jest poprawa skupienia – badanym osobom podawano 200mg teaniny, a wyniki wskazały na znaczy wzrost uwagi w specjalnie przygotowanym teście. Rozsądne wydaje się stosowanie ekstraktu L-teaniny w połączeniu z kawą lub samą kofeiną przed treningiem – działanie odczujemy wtedy najsilniej.

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri – bakozydy)

Jedna ze sztandarowych roślin jeśli chodzi o wspieranie pamięci. Bakozydy to substancje należące do grupy saponin steroidowych, stanowią główną siłę bakopy. Nie zgłębiając się w naukowe sformułowania, czyli prostym językiem: wpływa korzystnie na przekazywanie impulsów nerwowych, działanie niektórych enzymów i ekspresję genów, co sprawia że mózg działa efektywniej. W badaniach klinicznych potwierdzono, że ekstrakt z bakopy zwiększa możliwości umysłowe, zdolność zapamiętywania, poprawia funkcje poznawcze.

Fosfatydyloseryna

Jest zaliczana do fosfolipidów wchodzących w skład błon komórkowych. Jej głównym działaniem jest zwiększanie wydzielania neuroprzekaźników: dopaminy, acetylocholiny i noradrenaliny; zwiększa także transport glukozy do mózgu i możliwości jej wykorzystania (co jest bardzo korzystne – to najważniejsze paliwo dla tego organu). Konsekwencją takiego działania jest wzrost funkcji poznawczych i znaczna redukcja kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu. Działanie potwierdzają liczne badania, suplementując fosfatydyloserynę można więc spodziewać się poprawy koncentracji, mniejszego odczuwania stresu, lepsze działanie funkcji poznawczych.

Witamina B4 (cholina) i B6 (pirydoksyna)

Są to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Jak wszystkie inne witaminy są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera, demencję, otępienie, depresję, bezsenność. Odpowiednia podaż tych witamin zapewnia zdolność układu nerwowego do prawidłowego funkcjonowania.

Różeniec górski 

Jest to roślina zaliczana do adaptogenów, a jej działanie wpływa na wiele funkcji organizmu. Z punktu widzenia poprawy koncentracji warto wspomnieć o znaczącym wpływie na spadek zmęczenia, i odczuć depresyjnych, a co za tym idzie na większą „psychiczną” zdolność to koncentracji. Badania dowodzą również, że korzystnie wpływa na poprawę funkcji poznawczych, oraz „dobre samopoczucie” opisywane subiektywnie przez badanych.

Podsumowując, większość substancji, które wpływają korzystnie na układ nerwowy i mózg będą również poprawiały zdolność koncentracji i poprawę pamięci. Wymienione powyżej zostały dość dokładnie przebadane, a część z nich znajduje zastosowanie w preparatach medycznych, nie tylko suplementach.

Jednym z produktów wartych rozpatrzenia jest Brain Tech od firmy Solve Labs, w którym znajdziemy większość wymienionych najskuteczniej działających substancji roślinnych połączonych z witaminami. Wpisując kod „bjj10” otrzymasz 10% rabatu na zakupy w sklepie.

shares