Z MATY DO KLATKI… CZYLI O GRAPPLERACH W MMA SŁÓW KILKA – #2 Demian Maia

Korzystając z okazji, że wielkimi krokami zbliża się starcie, które według wielu ma wyłonić najlepszego grapplera wagi półśredniej w MMA na świecie, czyli potyczkę Bena Askrena z Demianem Maią, zaplanowaną jako walka wieczoru październikowej gali UFC on ESPN+20 – postanowiliśmy w drugim artykule z serii „Z MATY DO KLATKI”, przybliżyć wam nieco sylwetkę tego drugiego.

Od początku – Demian Maia (właściwie: Demian Augusto Maia Baptista) urodził się 6 listopada 1977 roku, w brazylijskim Sao Paulo. Ze sportami walki pierwszy raz zetknął się w wieku 4 lat, rodzicie zaprowadzili go wtedy na trening judo. Jako nastolatek trenował karate oraz kung fu. Mając 19 lat rozpoczął treningi BJJ, do czego zainspirowała go obejrzana gala MMA, podczas której zawodnicy wywodzący się z jiu jitsu, z łatwością rozprawili się ze swoimi przeciwnikami.

Jego pierwszym trenerem został Fabio Araujo, który był wówczas brązowym pasem pod Carlsonem Gracie. Treningi łączył ze studiami dziennikarskimi, ale już wtedy rozmyślał o karierze zawodowego sportowca. Droga do czarnego pasa poszła mu dość sprawnie, bo zajęła 4 lata i 7 miesięcy. Trenował na to ciężko, często 3 razy dziennie i pozostawał aktywnym zawodnikiem jiu jitsu. Ma na koncie m.in: tytuł mistrza świata purpurowych i brązowych pasów, trzykrotny tytuł mistrza świata czarnych pasów (CBJJO 2002, 2003, 2005), mistrzostwo Pan American (2006) oraz mistrzostwo ADCC (2007). W parterze mierzył się z takimi zawodnikami jak: Marcelo Garcia, Jacare Souza, Romulo Barral, Roger Gracie czy Braulio Estima.

Karierę w MMA rozpoczął w 2001 roku, 21 września wygrywając swój debiut przez TKO w 1 rundzie. Następnie zawiesił rękawie na kołku na 4 lata. Do rywalizacji powrócił w grudniu 2005 roku, kiedy to zmierzył się z dobrze znanym polskim fanom Łukaszem Chlewickim. Polak poległ wtedy, przez balachę w 1 rundzie.
Zwycięstwami w czterech kolejnych pojedynkach, Maia zapewnił sobie angaż w największej organizacji świata – UFC.

U nowego pracodawcy zadebiutował 20 października 2007 roku, w klatce naprzeciw niego stanął Ryan Jansen, z którym Demian szybko rozprawił się poprzez mataleo, już w pierwszej odsłonie pojedynku. Zgarnął wtedy 40000$ bonusu za poddanie wieczoru. Brazylijczyk zwyciężał przez poddanie w kolejnych czterech walkach w UFC. Serię pięciu skończeń (2x trójkąt, 3x mataleo) zakończyła dopiero porażka z Natem Marquardtem przez KO w 21 sekundzie pojedynku, podczas gali UFC 102. Po kolejnym zwycięstwie (nad Danem MilleremUFC 109), otrzymał szansę walki o pas wagi średniej, z uchodzącym wtedy za jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego zawodnika MMA na świecie – Andersonem Silvą. Po pięciu rundach walki, sędziowie jednogłośnie wskazali na Silvę, jako zwycięzcę.

W kolejnych latach przeplatał porażki ze zwycięstwami, w tym czasie wygrywał m.in z: Jonem Fitchem, Don Huyn Kimem czy Kendallem Grovem. Na tarczy kończył natomiast pojedynki z takimi zawodnikami jak: Chris Weidman, Rory Macdonald czy Jake Shields.

W połowie 2014 roku rozpoczął się najlepszy chyba okres dla Brazylijczyka, wygrał 7 pojedynków z rzędu, pokonując w tym czasie takich zawodników, jak: Nail Magny, Gunnar Nelson, Matt Brown, Jorge Masvidal czy Carlos Condit.

Imponująca seria zwycięstw doprowadziła go do kolejnej walki o pas, tym razem skrzyżował rękawice z ówczesnym mistrzem kategorii półśredniej – Tyronem Woodley’em. Te walkę mistrzowską również niestety Brazylijczyk przegrał.

Następnie doznał jeszcze dwóch porażek z mocnymi zapaśnikami – Colbym Covingtonem, a następnie Kamaru Usmanem (który zresztą obecnie rozsiada się na tronie dywizji do 170 funtów). Rok 2019 jak narazie jest szczęśliwy dla brazylijskiego wirtuoza walki na chwyty, do tej pory zanotował 2 zwycięstwa – przez poddanie z Lymanem Goodem oraz przez decyzję z Anthonym Rocco Martinem.

Maia jest uważany za jednego z najmocniejszych, jeśli nie najmocniejszego zawodnika, który bardzo dobrze zaadaptował swoje jiu jitsu do walki w MMA. Kanał YouTube „BJJ Scout”, pokusił się nawet o kilkuodcinkową analizę, technicznych aspektów walki na chwyty Brazylijczyka:


To już wszystko o tym brazylijskim wojowniku, a my już niedługo wracamy do Was z kolejnym artykułem o grapplerach w MMA!

źródła: jiujitsustyle.com, bjjheroes.com, sherdog.com, bjjscout (kanał yt)

shares