Zadbaj o swoje palce! #2

Kolejna część cyklu http://www.bjjfanatics.pl/zadbaj-o-swoje-palce-1/

Według badań – podstawą prewencji urazów i szybszego powrotu do zdrowia bez wątpienia są ćwiczenia.

Wzmacnianie siły palców ma znaczenie nie tylko do poprawy swojego chwytu, ale również odgrywa bardzo ważną role chroniąc palce przed urazami. Najczęstsze z urazów to zerwania, zwichnięcia, naciągnięcia, mikrourazy – które są wynikiem nadmiernego przeciążania, przykładowo podczas walki gardą pajęczą.

W 2017 roku zbadano wydajność zawodników Brazylijskiego Jiu-Jitsu, podczas walk o różnej długości (2,5, 8, 10 minut). Badano wówczas jak zmienia się wydajność zawodnika w ciągu tego czasu – jakie mięśnie najmocniej pracują, które się najbardziej męczą i gdzie występuję największa różnica wydajności porównując stan przed i po walce.

Z przeprowadzonych badań wynika, że podczas walki najbardziej obciążane są przedramiona i palce. Wytrzymałość, siła, czas efektywnego wykorzystywania naszych przedramion i palców mogą być nawet o 84% gorsze po walce, w porównaniu ze stanem przed.

W związku z tym, bardzo ważne jest wzmocnienie swoich palców, gdyż to zmniejsza szanse na uraz oraz pozwala odciążyć nasze więzadła i stawy. Polepszy to również chwyt – co może przełożyć się na wyniki sportowe, kiedy będziemy w stanie efektywniej wykorzystywać chwyty niż nasz przeciwnik, u którego wydajność chwytu spadnie dużo szybciej, niż u osób pracujących i wzmacniających swoje palce, przedramiona.

Nasz chwyt i palce możemy wzmocnić na różne sposoby, jednym z ciekawszych może być wplecenie w swój  grafik – wypadów na ścianę wspinaczkową, dzięki której możemy odczuć różnice w naszej sile chwytu i wydajności palców już po paru tygodniach.

Kilka przykładowych ćwiczeń, które pomogą nam wzmocnić nasze palce, przedramiona i siłę chwytu:

– Kiedy mamy dostęp do siłowni, lub odpowiedniego sprzętu

– Do wykonania w domu:

– Badania:
1. Andreato, L. V., Esteves, J. V. D. C., Julio, U. F., Panissa, V. L. G., Hardt, F., de Moraes, S. M. F., & Franchini, E. (2017). Physical performance, time-motion, technical-tactical analyses, and perceptual responses in Brazilian jiu-jitsu matches of varied duration. Kinesiology, 49(1).

2. Academy of Medical Royal Colleges case study: ,,Exercise:The miracle cure and the role of the doctor in promoting it”

shares