Zamieszanie wokół UFC 223

Jakiś czas temu publikowaliśmy wpis o kolejnej gali UFC (kliknij tutaj). Na karcie walk było kilka interesujących zestawień, zarówno dla „przeciętnego kibica”, który z pewnością kibicuje polskim zawodnikom lub ogląda walki mistrzowskie, a także dla osób zainteresowanych sportami chwytanymi (przez obecność Khabiba Nurmagomedova), a cała rozpiska wyglądała dość dobrze z punktu widzenia bardziej wnikliwych fanów. Od tamtej pory wybuchło niemałe zamieszanie zarówno wokół samej gali, jak i otoczki z nią związanej.

 

Ferguson vs Nurmagomedov – próba numer 4

Walką wieczoru miało być starcie Khabiba Nurmagomedova z Tonym Fergusonem o pas wagi lekkiej. Wówczas Ferguson był posiadaczem pasa tymczasowego. Szef UFC Dana White zapewniał, że w momencie wejścia do klatki pas właściwy zostanie odebrany jeszcze panującemu mistrzowi Conorowi McGregorowi (który walczył ostatnio w listopadzie 2016) i walka będzie toczyła się o pełnoprawne trofeum. Nie jest tajemnicą, że planowane starcie było dość ryzykowne i nacechowane emocjonalnie. Obaj zawodnicy nie przepadają za McGregorem, z którym regularnie wdają się w dyskusje internetowe i ważnym punktem jest dla nich odebranie mu pasa. Ponadto próbowano ich zestawiać ze sobą już 3-krotnie i za każdym razem problemy zdrowotne lub kontuzje powodowały anulowanie walki. Inaczej nie było tym razem. 1 kwietnia w mediach pojawiły się informacje o wypadnięciu z rozpiski Fergusona, uszkodził on sobie kolano podczas potknięcia. Choć informacja brzmiała dość absurdalnie, nie był to primaaprilisowy żart.

Szybkie zastępstwo

Znalezienie zastępstwa na 6 dni przed galą jest rzeczą problematyczną. Część zawodników (np. Eddie Alvarez), nie mogło uratować rozpiski przez zbyt krótki czas na zrobienie wagi. Postawiono więc na mistrza kategorii piórkowej – Maxa Hollowaya. Będący świeżo po kontuzji zawodnik przyjął propozycję. Nie był to jednak koniec kłopotów.

W międzyczasie… napaść McGregora

Tak jak wspominałem wcześniej, obecny mistrz i Khabib Nurmagomedov, jak również ich współpracownicy nie darzą się ciepłymi uczuciami. Na kilka dni przed galą Khabib spotkał w holu hotelu Artema Lobova – kolegę i sparingpartnera McGregora. Zaczepił go w celu wyjaśnienia „nieścisłości i sporów”, częściowo prywatnych. Nie obyło się bez rękoczynów, Lobov miał otrzymać cios otwartą ręką (tzw. „liść”) Sytuacja została nagrana:

Była to iskra powodująca niemały pożar. Podczas „Media Day” McGregor w towarzystwie kilkunastu ludzi zjawił się na parkingu na którym zaparkowano pojazdy przewożące zawodników. Zaatakowali oni autobus, w którym znajdowali się zawodnicy jednego narożnika, w tym Nurmagomedov. Powybijane zostały szyby, użyto do tego celu krzeseł i innych przedmiotów. Ucierpiało parę osób pracujących dla UFC oraz niektórzy zawodnicy (m.in. Michael Chiesa), których walki anulowano. McGregor został aresztowany (jak podają media sam zgłosił się na policję), postawiono mu zarzuty napaści z uszkodzeniem ciała. Kaucja wyniosła 50tys. dolarów.

Zdarzenie spowodowało zmniejszenie rozpiski gali do 9 walk. Ponadto może mieć ono wpływ na dyspozycję niektórych zawodników, którzy przebywali w pojeździe. Według niektórych relacji dość silnie przeżyła to Rose Namajunas walcząca z Joanną Jędrzejczyk.

Po awanturze kolejna zmiana rywala

Według przepisów zawodnicy mogą dwukrotnie podejść do ważenia. Mimo obaw Nurmagomedov osiągną wagę z zapasem 0,5 funta. Problem pojawił się podczas ważenia Hollowaya. Miał on zbyt dużą wagę, a komisja lekarska nie zezwoliła na dalsze zbijanie mimo chęci zawodnika.

Walkę mistrzowską zaproponowano Anthonemu Pettisowi, który od 2015 roku stoczył 7 pojedynków przegrywając aż 5 z nich. Jednak on także nie zrobił wagi, część źródeł podaje, że zażądał on wypłatę wynoszącą milion dolarów za przyjęcie tej walki a po odrzuceniu propozycji zrezygnował ze ścinania. Ostatecznym rywalem Khabiba ma być Al Iaquinta znajdujący się na 11 pozycji rankingu. Mimo to zawodnik mający 5 wygranych z rzędu wydaje się być w lepszej dyspozycji niż brany wcześniej pod uwagę Pettis.

Aktualna rozpiska

155 lbs: Al Iaquinta vs Khabib Nurmagomedov
115 lbs: Rose Namajunas vs Joanna Jędrzejczyk
145 lbs: Calvin Kattar vs Renato Carneiro
145 lbs: Zabit Magomedsharipov vs Kyle Bochniak
155 lbs: Joe Lauzon vs Chris Gruetzemacher
115 lbs: Felice Herrig vs Karolina Kowalkiewicz
155 lbs: Evan Dunham vs Olivier Aubin-Mercier
125 lbs: Ashlee Evans-Smith vs Bec Rawlings
205 lbs: Mike Rodriguez vs. Devin Clark

Mamy nadzieję, że na tym koniec nieprzewidzianych wydarzeń i zamieszania. Niewątpliwie jednak nadal warto obejrzeć tę galę – mimo wszystko odbędzie się walka mistrzowska, prawdopodobnie obejrzymy pokaz umiejętności zapaśniczych Nurmagomedova, będą także walki Polek.

 

 

shares